NAS Otomatik Ağ Disk Bağlayıcı

Zyxel NSA325 v2 nas kullanıyorum. Nas cihazımın giriş parolasını her bilgisayar açılışında tekrar girmeden kullanamıyorum. Bu nedenle otomatik giriş yapmanın yollarını ararken kendimi bu iş için program yazarken buldum. Sırf kendim için kullanmak yerine, aynı sorunu yaşan herkesle paylaşmak istedim. Programı kullanmak ücretsiz. Yine de kullanım koşulları olarak programın kullanımı sebebiyle oluşabilecek her türlü problemin kullanıcıya ait olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

Projenin en önemli parçası olan cNetworkDrive adlı Class’ı codeproject.com üzerinden aejw isimli kullanıcının projesinden aldım. Aslında işin en zor kısmını kendisi yapmış. Kalan kısımları ihtiyaca göre ayarlamaya çalıştım.

Mac adresini girerek eğer nas cihazınız her kapanıp açıldığında dinamik bir IP adresi alıyorsa bu adresi program aracılıyla kolaylıkla bulabilirsiniz. Şimdi router üzerinden sabit IP vermek varken neden böyle bir şey yaptığımı sorarsanız, kullandığım router sabit IP verdiğimde bazı sorunlar çıkarıyor. Bu nedenle Ip adresleri dinamik olarak bırakmam gerekti.

Programa girilen verileri bir .ini dosyasında tutuyor. Kurulduğun klasörde bu dosyayı not defteriyle açarak de düzenleyebilirsiniz.

Programı indir

Leave a Comment

*