Clockworkmod (CWM) yedeğinden Rehbere/Çağrı Kayıtlarına/SMS’lere Ulaşma


Evet arkadaşlar Clockworkmod ile telefonunuzun yedeğini aldınız ve daha sonra telefonu değiştirdiniz veya başka rom kurdunuz veya yedekten sonra önemli sms / rehberdeki kişi / çağrı kaydı gibi bilgilere bilgisayarınızdan ulaşmak istiyorsanız bu yazıyı baştan sona okuyun.

Not: Yalnızca Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich sürümünde denenmiştir. Diğer sürümlerde denenmediği için garantisi yoktur.

 Gerekli dosyaları indirmek için tıklayın

Şimdi ilk olarak Clockworkmod  ile aldığınız yedek dosyalarının uzantısını tespit edelim.Resimdeki gibi yedek klasörümüze girip data dosyasını sağ tıklayıp özellikleri seçin ve dosya türü kısmında ne yazdığına bakın. Eğer (.tar) yazıyorsa winrar yardımıyla bu data dosyasını açabiliriz.  eğer (.img) yazıyorsa açmak için unyaffs programını kullanacağız.

 

.img uzantılı data dosyasını açmak için ;  Verdiğim linkteki dosyayı indirip bir klasöre çıkarın. .img uzantılı data dosyasını unyaffs klasörüne kopyalayın. Daha sonra klavyeden shift tuşuna basılı tutarak unyaffs klasörünü sağ tıklayın, açılan menüden komut penceresini burada aç yazan yeri tıklayın. Daha sonra aşağıdaki gibi siyah ekranda komut satırına unyaffs data.img yazın ve enter’a basın. Dosya boyutuna göre bir kaç dakika bekleyebilir. İşlem tamamlanınca ekranda end of image yazısı görünecektir

 

Eğer data dosyası .tar uzantılıysa winrar yardımıyla bir klasöre çıkarın. Ardından telefon rehberine ve çağrı kayıtlarına ulaşmak için verdiğim linteki  sqlitebrowser klasöründen SQLite Database Browser 2.0 b1 programını açın sonra unyaffs klasörüne gelip arşivden çıkardığımız data dosyasından \data\com.android.providers.contacts\databases yolunu takip edip contacts2 dosyasını açtığımız SQLite Database Browser 2.0 b1 programına sürükleyip bırakalım. Daha sonra Browse Data sekmesine gelip Table: yazan yerden calls‘ı seçip arama kayıtları listesine ulaşabilirsiniz.

Eğer çok karışık bir arama kaydı listeniz varsa programda Execute SQL sekmesine gelip küçük bir sorgu komutuyla aradığınız kişiye hemen ulaşabilirsiniz.

select name,number from calls where name=”TUĞBA RANA sorgusunu yazıp Execute query butonuna basın, bu sorgu bize TUĞBA RANA olarak kayıtlı kişinin arama kaydı listesinden telefonunu gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli yer TUĞBA RANA yazan yere rehberde kayıtlı olan kişinin tam adını büyük küçük harf dikkat ederek yazmanızdır. Tüm sorgularda büyük küçük harf dikkat edilerek yazılmalıdır.

Eğer aradığınız kişinin adını tam hatırlamıyorsanız ya da soyadını da kaydetmişseniz ve bunu hatırlamıyorsanız bunun için ;

select name,number from calls where name like “TUĞBA% sorgunu kullanın bu sorguda TUĞBA yazan yere kişinin adından hatırladığınız ilk bir kaç harfi yazabilirsiniz. Mesela TUĞ% yazarsak da bize TUĞ ile başlayan kişileri listeleyecektir. Eğer %TUĞ yapsaydık bize isminin sonu TUĞ ile biten kişileri listeleyecekti.

Rehberdeki diğer kişilere ulaşmak için Table: yazan yerden t9_lookup‘u seçip listeye bakabilirsiniz.

Bu liste de size karışık geliyor veya aradığınız kişiyi hala bulamıyorsanız Table: yazan yerden data‘yı seçin ve açılan listeye gözatın. Liste kalabalık ve aradığınız kişiyi hemen bulmak istiyorsanız bu sorguyu kullanın.

select data1,raw_contact_id from data where data1 like “TUĞBA%” bu sorgu size kişinin id’sini verecektir.

Şimdi bulduğumuz 127 id’si ile tekrar sorgu yazıp kişinin rehberde kayıtlı tüm bilgilerine ulaşabiliriz. Bunun için de bu sorguyu kullanalım.

select data1 from data where raw_contact_id=127

Kişinin telefon numarası bulma işlemi bu kadardı. Şimdi smsleri bulma işlemine geçelim.

İlk önce data dosyasını açtığımız unyaffs klasörüne gidip ordan \data\com.android.providers.telephony\databases yoluna gidelim. mmssms dosyasını SQLite Database Browser 2.0 b1 programımızın üzerine sürükleyip bırakalım. Browse Data sekmesine gelip Table: yazan yerde sms‘si seçelim.

Address yazan yerde gönderen kişinin telefon numarası, body yazan yerde ise sms içeriği bulunuyor.Eğer aynı numaradan gelen tüm mesajları listelemek istiyorsanız bu sorguyu kullanın.

select address,body from sms where address like “%40542”  bu sorgu sonu 40542 ile biten numaradan gelen tüm mesajları görüntüler. siz bu numaraların olduğu yere mesajlarını aradığınız kişinin numarasının son hanelerinden istediğiniz kadarını yazabilirsiniz.

 

Sms listeleme de gördüğünüz gibi başarıyla tamamlanmıştır.

 

Bu yazı alıntı değildir bu yüzden kaynak göstermeden alıntı yapmak / kopyalamak kesinlikle yasaktır !

Leave a Comment

*