MonoDroid “Could not create the Android package.” Çözümü – Windows 7 kullanıcı klasörü adı değiştirme

dsd

Bu yazımda Windows 7 için kullanıcı klasörü adı değiştirmeyi anlatacağım.

MonoDroid does not support running the previous version. Please ensure your solution builds before running or debugging it. Ve   Could not create the Android package. See the Output (Build) window for more details.

hatalarını alıyorsanız  ve windows kullanıcı klasörünüzün adında Türkçe karakter varsa sorun burdan kaynaklanıyordur.

Öncelikle bu hatanın sebebinin en kolay çözüm yolu içinde Türkçe karakter bulunmayan yeni bir yönetici hesabı oluşturup bunu kullanmak ama benim gibi zor yolu seçmek isteyen aşağıdaki anlatılanları yapsın.

Kullanıcı klasörü adı sonradan değiştirilmediyse windows kullanıcı adınızla aynıdır. Örneğin ben windowsu kurarken kullanıcı adımı Ömer Faruk yazdığımda C:\Users\Ömer Faruk adında kullanıcı klasörüm oluşur. Yalnız bilgisayarım dan C: sürücüsüne girdiğinizde Users değil de Kullanıcılar adında klasör görebilirsiniz.  Şimdi bu Ömer Faruk klasörünü nasıl Faruk olarak değiştireceğinizi anlatacağım.

1- Öncelikle bilgisayarınızda başka bir yönetici hesabı oluşturuyoruz. (Denetim Masası\Kullanıcı Hesapları\Hesapları Yönet\Yeni Hesap Oluştur)

2-  Bilgisayarımdan C:\Kullanıcılar klasörüne gidip Ömer Faruk adındaki (sizin kendi adınızda olacak) Faruk olarak değiştiriyoruz.

3- Başlat – Çalıştıra (Windows logolu tuş + R) regedit yazıp kayıt defterini açıyoruz ve HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList yoluna gidip ProfileImagePath değeri C:\Users\Ömer Faruk olanı bulup C:\Users\Faruk olarak değiştiriyoruz.

Eğer bulamazsanız HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList yoluna gidip arayın.

4- Kayıt defterinin en başındaki Bilgisayarımı seçip

erewr

Dosya menüsünden veri tıklayın ve tüm kayıt defterini bilgisayarınıza yedekleyin. Bu işlem sırasında pencere yanıt vermiyor olabilir ve bir kaç dakikadan fazla sürebilir. Bu neden sabırla beklemeniz gerekmektedir.

5- Kayıt işlemi bitince kaydettiğiniz yedek dosyasını sağ tıklayıp düzenle deyin. Yine bu işlem de bir kaç dakikadan fazla sürecektir.  Açıldığında Düzen menüsünden değiştir’i tıklayıp aranan yazan yere C:\Users\Ömer Faruk yeni değer yazan yere C:\Users\Faruk yazıp Büyük küçük harf eşleştir kutusunu işaretleyip tümünü değiştiri tıklayın. İşlem bitince dosya kaydeti tıklayıp kapatın.

6- Daha sonra yine kayıt defterine gelip(regedit) Dosya menüsünden Al‘ı seçip bu değişiklik yaptığımız yedek dosyasını seçin. Bu işlem sırasında hata verirse önemli değil muhtemelen bundan kaynaklı sıkıntı yaşamayacaksınız.

7- Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Dikkat: Kayıt defterinde yapılan yanlış bir değişiklik bilgisayarınızın hata vermesine veya açılmamasına neden olup windowsu yeniden kurmanızı gerektirebilir. Bu nedenle yaşanacak herhangi bir olumsuz durumdan kullanıcı kendisi sorumludur.

 

Leave a Comment

*