Galaxy Ace 2 I8160 Jelly Bean 4.1.2 den Gingerbread 2.3.6’ya dönüş

downloading
Samsung Galaxy Ace 2 i8160 için Android 4.1.2 sürümünden 2.3.6’ya nasıl geri dönülür onu anlatacağım. Android 4.1.2 telefona bazı yenilikler getirmiş olsa da performansından çok şey götürüyor. Bu nedenle önce performans diyenler için bu yazıyı hazırladım.

Öncelikle bilgisayarınızda Samsung kies kurulu olmalı çünkü telefonumuzun sürücüleri kiesle birlikte kuruluyor.

 

BU İŞLEMLERİ YAPTIKTAN SONRA TELEFONA GELEN 4MB LIK GÜNCELLEMEYİ KURARSANIZ TELEFONUNUZ KULLANILMAZ HALE GELEBİLİR.  BUNU DİKKATE ALARAK İŞLEMLERİ YAPIN.

UYARI : Yapacağınız hatalı bir işlem telefonunuzu kullanılmaz hale getirebilir bu nedenle herkes yaptığı işlemlerden kendisi sorumludur. Tüm aşamaları atlamadan anlatıldığı gibi yaparsanız sorun yaşamazsınız. Doğrudan Türkiye yazılımını kurmaya çalışırsanız telefonunuz açılmayacaktır ve açılış logosunda kalacaktır çünkü 4.1.2 de partition yapısı 2.3.6 ile uyuşmuyor. PIT dosyası telefonunun hafızasını yeniden bölümlendirmesi gerekiyor. .PIT ve .CSC dosyaları Türkiye yazılımında yok . Bu nedenle önce rusya yazılımını kurmanız gerekmektedir. Dosyaları seçerken yanlış yere yanlış dosya seçmeyin dosya isimlerini kontrol ederek dikkatli olun. I8160L için olan dosyalar denenmedi bu yüzden riski göze alıyorsanız deneyin.

Bu işlemler telefonu garanti dışı bırakmaz eğer tabi garantiye verirken itiraf etmezseniz. 

GEREKLİ MALZEMELER

1- Samsung Kies (Sürücüler için kurulu olmalı)

2- Odin3_v1.83.zip (Rusya sürümü)

3- Fabrika Android 2.3.6 Gingerbread (Rusya yazılımı) I8160XXLK6.zip

(I8160 için buraya)

(I8160L için buraya tıklayın)

4- Batarya en az %80 olmalı.

5- Önemli verilerinizi yedekleyin.

6- Android 2.3.6 Orjinal Türkiye yazılımı

(I8160 için buraya)

(I8160L)

7- Telefonunuzdan Menü-> Ayarlar -> Geliştirici Seçenekleri’ne gelip Usb Hata Ayıklamayı işaretleyin.

hataayiklama

 

YAPILIŞI

1- Odin3 Programını indirip arşivden çıkarın ve sağ tıklayıp  yönetici olarak çalıştırın.

2- Rusya Sürümü olan Android yazılımını indirin ve arşivden çıkarın I8160XXLK6.zip

3-  Telefonunuzu kapatın sonra Ses kısma ve Ev tuşuna (Ortadaki tuş) basılı tutarak açın.

4-  Aşağıdaki gibi ekran geldiğinde Ses açma tuşuna bir defa basın.

warning

5- Aşağıdaki gibi ekrana Downloading yazdığında usbden telefonu bilgisayara bağlayın.

downloading

6- Aşağıdaki gibi ID:COM yazan yer sarı renkte yanıyorsa buraya kadar sorun yok demektir. Eğer sarı renkte değilse telefonun sürücüleri bilgisayarınızda kurulu değildir bu nedenle kiesi bilgisayarınıza kurun.

o1

7- PIT yazan butonu tıklayarak arşivden çıkardığınız Rusya yazılımı olan Android 2.3.6 klasörüne gidip GT-I8160_EUR_XX_4G.pit yazan dosyayı seçin.

8- PDA yazan butonu tıklayıp yine aynı klasörden CODE_GT-I8160_I8160XXLK6_CL1211243_REV00_user_SEC_KEY_LK6_4G.tar.md5 yazan dosyayı seçin.

8- CSC yazan butonu tıklayarak da CSC_GT-I8160-MULTI-CSC-OXELF1_SEC_KEY_4G.tar.md5 yazan dosyayı seçin.

o2

9- Yukarıdaki gibi her şeyin işaretli olduğuna emin olduktan sonra Start butonun basarak bekleyin. PASS yazısını görüp telefon açılmaya başlayana kadar sakın Usb kabloyu çıkarmayın.

o3

10- Yukarıdaki gibi PASS yazısını gördüğünüzde  işlem başarıyla tamamlanmış demektir. Telefonunuz kendiliğinden açılacaktır. Eğer açılırken sürekli reset atıyorsa telefonu kapatıp ses açma ve ev tuşuna basılı tutarak açın. Reset atmadan açıldıysa 14. aşamaya geçin.

recovery2

11- Ses açma / kısma tuşlarına basarak wipe data/factory reset yazan yere gelip açma/kapama tuşuna bir defa basarak seçin.

wipedata

wipeYes

12- Yine yukarıdaki gibi ses tuşlarıyla yes — delete all user data yazan yeri seçin.

wipepartition

13- Wipe cache partitionu seçin ve işlem tamamlanınca reboot system now yazan yeri seçerek telefonunuzu yeniden başlatarak açın.

14- Telefonunuz açılınca yine Geliştirici seçeneklerinden Usb hata ayıklamayı işaretleyin ve telefonu kapatın.

15- Telefonu 4. aşamadaki gibi ses kısma ve ev tuşuna basılı tutarak açın sonra ses açma tuşuna bir defa basarak downloading moda alın.

16- Bilgisayarınızda Odini kapatıp tekrar sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın.

17- Usb kabloyla telefonu bilgisayara bağlayın ID:COM yazan yerin sarı yanıp yanmadığını kontrol edin.

18-  Android 2.3.6 orjinal Türkiye yazılımını indirdikten sonra klasöre çıkarın.

19- Odin programında PDA yazan butonu tıklayın, orjinal Türkiye yazılımının olduğu klasöre giderek I8160XXLK6_I8160OJVLH1_HOME.tar.md5 yazan dosyayı seçin ve Start tuşuna basın.

o4

o5

20- İşlem tamamlandığında yine Odin programında PASS yazacaktır ve  telefonunuz kendiliğinden açılacaktır.

o6

21- Eğer telefonunuz açılırken sürekli reset atma durumu olursa (çok düşük bir ihtimal) 10. işlemden 13. işleme kadar olan işlemleri yapın.

22- Telefon açılınca *#272*IMEI numaranız #* tuşlayın ve açılan pencereden Tur ‘u seçin.

TAVSİYE : Bu işlemleri Dizüstü bilgisayarınızda veya harici güç kaynağı olan bir masaüstü bilgisayarda yapmanızı tavsiye ederim çünkü olası bir elektrik kesintisi telefonunuzu kullanılmaz hale getirebilir. Kurulumdan sonraki güncellemenin telefonu brick(kullanılmaz hale) edebileceği söyleniyor, Ace 2 telefonum olmadığı için deneyemedim ve kesin birşey diyemem. Sorumluluğunu alan deneyebilir.

Bu yazı alıntı değildir, kaynak göstermeden paylaşılması yasaktır.

281 Comments

 • eren dedi ki:

  adamın dibisin çok teşekkürler

 • gokhan dedi ki:

  benim teelofonu bilgisayara baglayinca odin sarı yanmiyo driver ve kies yuklu sorun ne olabilir normaldede gormuyo bilgisayar telefonu şarj oluyo sadece

 • Burak dedi ki:

  Dostum dosyaları indirdim fakat İ8160L rusya yazılımının içinde GT-I8160_EUR_XX_4G.pit ve CSC_GT-I8160-MULTI-CSC-OXELF1_SEC_KEY_4G.tar.md5 dosyaları yok İ8160 dosyasını indirdim onları kullansam sorun olurmu ?

 • Bekir dedi ki:

  Öncelikle teşekkür ediyorum tarifiniz sayesinde gb’ye döndüm. Telefondaki kasılma ve donmalar düzeldi fakat e-posta, tarayıcı dahil birçok uygulama hata veriyor. Play storedan haber uygulamaları gibi uygulamalar “cihaziniz bu sürümle uyumlu değil” uyarısı veriyor. Bunları duzeltmenin bir yolu var mıdır?

 • Celal dedi ki:

  Ömer Bey; 14. maddeye kadar olan bölümü sorunsuz bitirdim ancak, 15. maddede yazdığın şekilde ses kısma ve home tuşları ile defalarca açmayı denedim. Her seferinde telefon normal açılıyor. Download bölümüne geçmiyor. Türkçe sürümünü yüklemenin başka yolu yokmudur, Yardımcı olursanız sevinrim

 • ALİ dedi ki:

  Teşekkürler emeğin için..

 • Furkan dedi ki:

  Arkadaşlar Benim Telefonum Ace 2 3.6 ‘dan 4.1.2 yaptım tekrar 2.3.6 ya döndüm şimdi 4.1.2 yapsam sorun olur mu

 • Ahmett dedi ki:

  Ben aynı dediğini s3 minide yapmak istiyorum 4.1.2 sürümü yüklü sürümünü düşürmeye çalışıyorum bu işlemi yapsam olur mu o dosyaların s3 mini için düşük sürümleri varmı yaparsam nasıl olur yardımcı olur musun *

 • yyt dedi ki:

  SAĞOL ARKADAŞ ÇOK İŞİME YARADI

 • mehmetkann dedi ki:

  Öncelikle teşekkürler dediklerinizi aynen yaptım ve 2.3.6 ya döndüm peki şimdi resmi güncelleme yaparsam ne olur 2.3.6 ya döneli 1 hafta oldu yada jb ye dönecek olursam sıkıntı olur mu?

 • Serdar dedi ki:

  Kardeş dediklerini aynen yaptım ve oldu. Teşekkürler.

 • batu dedi ki:

  jb cok kastigi icin gb ye ceviricemde kafama bisey takldi jb yken hafizayi arttiirmak icin hafiza degistirmistim yani tel hafizasi olarak sd karti kullaniorum gb ye gecersem sorun hafizada ccikarmi ?

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Rusya yazılımında partition yapisini tekrar değiştirdiği için sorun olmayacağı kanatindeyim ama herzaman risk vardır, risk alıyorsanız deneyin.

   • batu dedi ki:

    tesekkurler valla riski alicam heralde cunku muzik dinlerken bile kasiyor telefon bide hocam o hafiza degistirmeden nasil eski haline getirebilecegim konusunda bi bilginiz varmi?

 • Kaya dedi ki:

  Allah Razı Olsun hocam çok başarılı …

 • Harun dedi ki:

  Sadece Rus u yüklesem sorun olr mu?

 • Tecrübeli Bir Ace 2 Kullanıcısı dedi ki:

  Öncelikle,Merhabalar Ömer Faruk Kardeşim.Android,Özellikle de Ace 2 Üzerinde Master Yapmış Bir Android Kullanıcısı Olarak;Bu Mesajı,Yaptığın Bu Takdire Şayan Hizmete Teşekkürlerimi Sunmak İçin Yazıyorum…Gerçekten,Bırakın Türkçe Forumları,İngilizce Forumlarda Dahi;Çok Zor Bulunan Bu Konuyu Açarak,Birçok İnsanın;Emeğini ve Parasını Zayi Etmediğin İçin Takdiri Hak Ediyorsun…Gerçekten,Başta xda Olmak Üzere;İngilizce Forumlarda Dahi,Konuyu Bu Kadar;Net,Anlaşılır ve Sade Anlatan Bir Başka Anlatıma Rastlamadım…Başarılarının ve Android Dünyasına Katkılarının Devamını Diliyorum…

  Son Olarak,Ace 2 Jely Bean Romdaki:Takılma,Donma ve Kasılmalardan Bıkıp;2.3.6 Gingerbread’a Dönmeyi Düşünen Değerli Dostlara,Birkaç Önerim Olacak…-Değerli Dostlar,Her Birimizin Şahit Olduğu Gibi:Teknoloji,Her Geçen Yıl;Kendini Katlayarak İlerliyor…Bu Ortamda,Nispeten Eski Tip Cihazı Bulunan Arkadaşların,Daha da Eski Android Sürümlerini Kullanmaları,Orta Vadede;Teknolojiden Geri Kalmalarına ve Mağdur Olmalarına Neden Olacaktır…Bu Nedenle:2.3.6’ya Dönmeyi,En Son Seçenek Olarak Düşünmenizi Öneririm…-Tavsiyelerim Odur ki:Telefonunuza ROOT Atıp,”System App Remover Pro” Programı Yardımıyla;Telefonunuzdan,Gereksiz Sistem Programları vs. Kaldırıp;Telefonunuzu,Ciddi Derecede Rahatlatabilirsiniz..
  -Ayrıca,En Başarılı Telefon Hızlandırma Programı Olan:”Du Speed Booster” Programını Kullanarak;Telefonunuzu,Gözle Görülür Şekilde Hızlandırabilirsiniz…-Son Olarak da,Halihazırda;Jely Bean’den Herhangi Bir Memnuniyetsizliğimden Değil,Biraz Farklılık Olsun Diye Kullandığım:”Cyanogenmod 11″in Yanlış Hatırlamıyorsam:062314 Tarihli,En Stabil Sürümünü de,Telefonunuza Kurarak;Oldukça Rahatlayabilirsiniz…Kesinlikle Tavsiyem,Daha Yeni Tarihte Olan Romlar Değil;Bu Tarihli Romdur…Rom:”Team Canjica”ya Aittir…Allah’a Emanet Olmanız Dileğiyle,Hayırlı Günler…

 • abdurrahman dedi ki:

  IME ne için yapıyoruz o kısmı anlamadım

 • sinan dedi ki:

  Kardesım benım telefonum I8160 P bunun ıcın programın yokmu bulamıyorum hiç bir yerde

 • Volkan dedi ki:

  Litfen yardım edin biriniz 4.1.2 den 2.3.6 ya çevirmek istiyorum sammobileden 2.3.6 nın turkiye yazılımını indirdim yükledim telefon açılmıyor.

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Merhaba, önce rusya yazılımını kurup sonra Türkiye yazılımını kurun düzelecektir.

 • beril dedi ki:

  ya burda usb kablosuyla falan baglantı kumamız gerekiyor fakat benim telefonumun sarj yeri bozuk baska bir yolu yokmudur acil yardım lütfen

  • batuhan dedi ki:

   Ben telefonun şarj soketini kullanmadan yapabileceğin bir yöntem yapıyorum. Yakın zamanda buraya yazacağım.

 • ALPEREN KARATAŞ dedi ki:

  Abi bana bir yardim edin telefonumu 4.1.2 e guncelledim ama hic kullanisli degil geri 2.3.6 ya donmek istiyorum ama rusya surumu filan dediniz benim kafam iyice karisti direk kied ten guncellesem ne olur telefonuma bir sey olurmu

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Alperen,

   2.3.6 ya geri dönmek istiyorsan bu konu en küçük detayına kadar sana yardımcı olacaktır. Kies ile 2.3.6’ya geri dönemezsin.

 • Fatih dedi ki:

  Hocam cok tesekkur ederim size minnettarim cok detayli fevkalade bir anlatim telefonuma root yapmistim ama maalesefki coktu bunu yaptiktan sonra hicbir sikinti kalmadi iyi gunler diliyorum

 • Nurullah dedi ki:

  2.3.6da geliştirici seçeneklerini açamıyorum. Yapım numarasına artarda basıyorum ama açılmıyor. Neden?

 • Nurullah dedi ki:

  Hocam böyle bir FAIL! hatası alıyorum sorun nedir yardımcı olabilir misin? Kurtulmak istiyorum 4.1.2den.
  http://i.hizliresim.com/GEyBgN.jpg

 • Muhammed Emin dedi ki:

  Peki bunları yaptıktan sonra jealy bean a geri dönebilirmiyiz.

 • Engin dedi ki:

  Hocam o 4 mb lil güncellemeyi yüklersek nolur ?

 • Berkay dedi ki:

  Abi bana bi ulaşabilir misin

 • AHMET dedi ki:

  Çok teşekkür ederim arkadaşım güzel anlatmışsın tarifine göre yaptım telefonum şimdi süper oldu emeğine sağlık.

 • başar unaç dedi ki:

  EYVALLAH KARDEŞİM

 • asterix dedi ki:

  Sammobile’da TUR gingerbread 442 MB olarak geçiyor ancak senin verdiğin one drive’da 457 MB diyor eğer senin verdiğin ile kurarsam sorunsuz tekrar kiies aracılığı ile jellybean’e güncelleyebilirmiyim sammobile’ı yapınca kies ile güncellemiyorda şimdiden teşekkürler.

 • rasad dedi ki:

  0519663138 androidi 412 edin

 • samet dedi ki:

  kardeşim allah rızası için türkiye yazılım linkini ver telefon rusya yazılımda kaldı düzeltemiyorum

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   OneDrive ile ilgili bir sorun olabilir. Yakında düzeltirler.Link yazıda mevcuttur.

 • emrehanbilmez dedi ki:

  Sağolasın kardeş rootladıktan sonra telefonu kullanamadım resmen aşırı kasıyor ve zorlanıyordu telefon ekran ı bile zor acıyordum bu çok iyi oldu tekrar teşekkürler.

 • muhammet dedi ki:

  yeniden yükle kardeş son yorumu yazan kardeş odin teli görmüyorsa samsung usb driveri var ace 2 için onu indir ses kısma güç tuşu ve orta tuşa basılı tutarak dowload mode de aç dene

 • serkan dedi ki:

  arkadaslar root atmaya calısırken hata verdi ve calısmıyor sizden ricam telefonu eskı haline nasıl getireccegım kıes ten yapmaya calıstım oradan da teleonu görmğyor

 • can dedi ki:

  arkadaslar bı yardm edın lutfen ben bu jlybeandan cok sıkıldım hıc bıasey yapamıorm kaldırmam lzm ama nasıl yapcamıda bılmıorm bı yrdm edn lutfen

 • mehmet zafer karatosun dedi ki:

  adamın kralısın helal sana…

 • Emrah dedi ki:

  Kardeş Allah razı olsun sayende o lanet 4.1.2 jelly bean den kurtuldm eski sürümüne döndüm şu google bir tek burdan yapabildim çok teşekkürler ..

 • Feowyn dedi ki:

  Kardeşim cidden güzel ve yaralı bir konu açmışsın samsung galaxy ace 2 telefonuma büyük bir hevesle jelly bean yüklemiştim ama yanlızca 2 hafta sağlıklı bir şekilde kullanabildim . 2 hafta sonrasında kasmaya başladı . Gingerbread a dönüş bnm için çok çok iyi oldu .

 • Mert dedi ki:

  Malesef linkler siinmiş… yenileyebilirseniz memnun olurum 😉

 • Gurkan dedi ki:

  merhabalara,
  2.3.6 linkinde dosya silinmiştir diyor

 • çakal kurt dedi ki:

  ömer bey benim otomatik güncelleme açık wifi açık yıllardır gelmiyor cihaz gt i8160 orjinal ama jelly bean güncellemesi gelmiyor nasıl gelir ömer bey lütfen cevaplayın bekliyorumm…

 • pırpır dedi ki:

  yazılımlar webte bulunamıyor eski yada silinmiş diyor kardeşim

 • Ozan dedi ki:

  Merhaba Ömer kardeş,

  Benim Ace 2’im var. Başta bunda 2.3.6 stock romu vardı. Sonra kies üzerinden jellybean güncellemesi yaptırdım. Daha sonra CWM yükleyerek Cyanogenmod 11 kitkat yükledim. Telefonu satmak istediğim için stock rom’a geri dönmek istiyorum. Burada sen jellybean’dan geçişi anlatmışsın. Peki aynı şey Cyanogenmod içinde geçerli mi ? Sorun yaratır mı ? Aynı altyapıyı mı kullanıyorlar ?

  Yardımların için teşekkürler.

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Merhaba,

   Orjinal jellybean üzerine cyanogenmod kurduysan yine aynı şekilde 2.3.6 ya dönmen gerekir.

 • mert dedi ki:

  Galaxy Trend S7560 için yine bu ACE2 romunu yükleyebilir miyiz? Yabancı sitelerde ace2 ile galaxy trend için aynı başlıklar kullanılmış…

  galaxy trend s7560 / galaxy ace 2

  her iki cihazında özellikleri birbirine çok yakın, ace 2 de işlemci biraz daha hızlı ram’leri ise aynı 768mb…

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Tavsiye etmiyorum. Belki custom romlar uyumlu olabilir ama bu resmi romu kurarsanız büyük ihtimal telefon açılmayacaktır. Tamamen kullanılmaz hale gelebilir.

   • mert dedi ki:

    Daha önce bu tür bir işlem yapmadım ve performans olarak rahatsız değilim ice cream 4.0.4’den… sadece daha performanslı olabileceğini düşünmüştüm. bu düşüncemi ileriki bir tarihte hayata geçirmeye çalışsam iyi olacak 🙂 bu ara telefonsuz kalmam doğru olmaz…

    Teşekkürler, Ömer…

    • mert dedi ki:

     çok ilginçtir 😉

     galaxy ace 2 root dosyası ile galaxy trend s7560 telefonumu rootladım…
     2.3 denemek için daha da cesaretlendirdi diyebilirim.

     günceler güncellemez yine burada neticeyi sizlerle paylaşacağım…

 • celil dedi ki:

  iyi günler bende galaksi fame 6810p var onun da işletim sistemi 4.1.2 445mb ram var telefon çok kasıyor android sürümünü 2.3.6 ya düşer mi telefon biraz daha hızlanır mı yardımmm lütfennnn…

 • ABDULLAH YUSUF dedi ki:

  Benim telefonumun IMEI si çalındı yen IMEI kopyalattık farklı bir ımei nosu bu işlemleri yapmamda bir sıkıntı olur *#272*ımeı no*# mu acaba yukarıdakileri yapabilirmiyim yardımcı olabilir misiniz ?

 • ByFreeDox dedi ki:

  8160P içinde geçerlimi bu. ?

 • Mehmet dedi ki:

  Olmuyor Fail çıkıyor bende jellbean test sürüm yüklü bunu deniyiicem herşeyi dogu düzgün eminim kontrol ettim kaç kere olmadı fail hatası alıyoum

 • Burhanettin Çetin dedi ki:

  Yani telefon kacak

 • Burhanettin Çetin dedi ki:

  Abi ya benim telefon turk mai degil bi sorun olurmu hemen cevap bekliom ama bendede 4.1.2 varda ondan sordum saol

 • Rüya dedi ki:

  Downloading yazmıyor. usb yi bağlıyamıyorum . ne yapmam gerek?

 • Berat dedi ki:

  Peki Bunu Yaparsam Garantiden Çıkarmı ???

 • ümit dedi ki:

  Merhaba. Öncelikle emeğine sağlık ben ilk bölümü yaptım fakat türkçeye çevirme kısmında defalarca uğraşmama rağmen program türkçe dosyayla işlem yapmıyor.Yardım edebilir misiniz

 • İbrahim dedi ki:

  2.3.6 yukledim ama 4.3.1 e donmek istiyorum nasil yapacagim ?

 • ramazan dedi ki:

  teşekkür ederim çok güzel bir anlatım ALLAH razı olsun

 • erkam dedi ki:

  kardeşim ımei numarasını telefon açılınca nereye yazalım

 • Onur dedi ki:

  Bende ”Firmware Upgrade Encountered an issue.Please Seleckt Recovery Mode in Kies” Hatası Veriyor Jelly Bean Bunları Yapsam Düzelir mi Acaba.?

 • ertan dedi ki:

  slm ömer kardeşim benim telefondada aşırı kasma sorunu vardı yukarıdaki adımları izleyerek sorunsuzca gb ye çevirdim tel jet oldu Allah senden razı olsun…

 • Ahmet dedi ki:

  arkadaşlar size bir iyilik yapayım 1)gingerbreada döndükten sonra telefonunuza 4 mb lık güncelllemeyi kurmayın telefon brick olur.
  2)Bende şuan samsung galaxy ace 2 var cyanogenmod 11 4.4.4 kitkat yüklü hiçbir şekilde oyunlarda menüde kasma yapmıyor novathor ayarında hafıza kartıyla telefon hafızasını yer değiştirebiliyorsunuz böylece yüksek boyutlu oyunları kuruyorsunuz size tavsiyem bunu internette araştırın kurun kendinize iyi bakın…

 • muzaffer dedi ki:

  kardes şimdi ben bunu yaptım saol işime yaradı da kies ten güncelleme gelir mi yine 4.1 hani belki kararlık guncellemesi falan gelirse yuklemek ıcın yada 4.4 kitkat gelebilir diyolar gelirse kies ten yukleyebilir miyiz .

 • reccc dedi ki:

  DOSTUM ÖNCELİKLE EMEĞİNE SAĞLIK KRAL ADAMLARDAN BİRİSİN BENİM SORUM VE SORUNUM ŞU BEN RUS SÜRÜMÜNÜ GAYET BAŞARILI Bİ ŞEKİLDE YÜKLEDİM AMA AYARLAR-DİL VE KLAVYE AYARLARINDAN TELİ TÜRKÇE YAPTIM ZATEN Bİ SORUN OLURMU ACELE CEVAP ÇAKMA GMAİL ADRESİME NE OLUR

 • halil dedi ki:

  ömer bey kolay gelsin telefonu fabrika ayarlarına geri döndürdüm herşey normal ama ekranın sol köşesinde R harfinin üzerinde uçak resmi bulunan bir ikon çıktı dolaşım işareti diye kaldıramıyorum.

 • Emre dedi ki:

  BİLDİRİM ÇUBUGUNDAKİ YAZILIM GĞNCELLEME YAZISI NASIL GİTCEK ?

 • ismet dedi ki:

  cokkkk saolun kardesım

 • kerim dedi ki:

  elinize klavyenize sağlık çok güzel anlatmışsınız hakkıyla yapılan işi takdir etmek lazım. jb yüklemiştim her şey iyi güzel fakat internette gezinmek eziyet resmen telefon donuyor batarya çıkarmaktan başka çare kalmıyordu çok araştırdım en güzel anlatım burada gerçekten sırasıyla yapınca hiç bir sorun olmadı. çok teşekkürler.

 • ibrahim dedi ki:

  bilader ben bunların hepsini yaptım güzel herşey iyide şu sundaki ımeı numarasını yaptım TUR yokkkk

 • muzo dedi ki:

  kimisi döndükten sonra güncelleme çubuğu çıkmıyormuş nerden yüklersek çıkmaz bu güncelleme uyarısı,yukardaki linkteki son sürümü değil sanırım,linki yenilermisiniz?

 • harun dedi ki:

  ÖMER BEY MRH 2.3.6 YA DÖNDÜM AMA EKRAN AYARLARINDA KALİBRASYON SEÇENEGİ YOK BU RUS SÜRÜMÜYLEMİ ALAKALI YOKSA BAŞKA BİR SEBEBİMİ VAR FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRSEK OLURMU ACABA

 • harun dedi ki:

  HALLETTİM SORUNU ESKİ HALİNE GETİRDİM TELEFONU 2.3.6 DÖNDÜM BİRDE BU *#272*İMEİ İŞİNİ NASIL HALLEDİYORUZ

 • harun akbaş dedi ki:

  ÖMER kardeşim dediklerini aynısını yaptım sarı ışık yandı starta bastım ama pass yazısı yerine fail çıktı ne yapmam lazım telefonum açılmıyor

 • yaşar ince dedi ki:

  Ömer Bey dediğiniz şeyleri aynen yapıyorum fakat indirdiğim türkçe rom rardan bir türlü çıkmıyor CRC hatası diyor rus romunu yükledikten sonra telefon öylece kaldı şimdilik çalışıyor ne yapmalıyım

  teşekkürler

 • Hasan dedi ki:

  Çok tşk ederim Ö.faruk bey jb den kurtuldum.

 • Nuri dedi ki:

  Çok teşekkürler kardeşim. Allah razı olsun. Telefonum kendine geldi.

 • Mustafa Tunç dedi ki:

  ömer faruk kardeş ayıp oluyor ama en azından yukarıdaki söylediğim şeylere bilgim yok diye cevap verebilirdin. CWM nasıl yüklenir

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Mustafa,
   iş yoğunluğu yüzünden bu aralar pek bakamıyorum kusura bakma.
   Clockworkmod kurma işi yine bir miktar risklidir. Yine elimde bu telefondan şuan yok ve önce deneyemiyorum.
   Riski göze alıyorsan ;
   Buraya yüklediğim dosyayı indir ama arşivden çıkarma.
   -Telefonu kapatıp downloading modunda aç.
   -Bilgisayarda odini açıp usb ile bağla
   -Telefonu gördüyse PDA yazan butondan indirdiğin dosyayı gösterip Start tuşuna bas.
   -İşlem bitince ses açma + Ev tuşuyla Cwmye girmeyi dene.

   Diğer custom rom kurma işlerinde problem olacağını sanmıyorum ama denemediğim birşey olduğu için kesin cevap veremem. Ama bişey olacağını sanmıyorum.

 • sevval dedi ki:

  Peki bi telefoncuya götürsek yapabilir mi ?

 • mazlum dedi ki:

  ömer kardeş merhaba,
  odin 3 penceresinde,
  o:(com3) ün dışında 1:(com4) seçeneğide aktif hale geliyor,
  yapmam gerekn nedir ?
  yardımcı olursan sevinirim..

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Başka bir telefon takılı değilse iki tane olması sanırım normal değil. Samsung sürücüleri ve kiesi kaldırıp tekrar kurmanızı tavsiye ederim.

 • caner ace 2 dedi ki:

  kardeş dediğin herşeyi harfiyen yaptım türkiye romunuda yükledim sorunsuz da oldu ama IMEI numarasını yapınca tur çıkmıyor bağlantı sorunu diyor ne yapmam lazım yardımcı olurmusun şuan telefon çok iyi çalışıyor ALLAH senden razı olsun

 • Özgür çelik dedi ki:

  kardeşim allah razı olsun senden sonunda telefonum canavara döndü

 • FIRAT YILMAZ dedi ki:

  kardeşimçoksağol emegıne saglık herhangı bı sorun cıkmadı ne brıck ne baska bır sorun superr oldu

 • mrt dedi ki:

  sammobile daki tur romunu kurarsak telefon güncelleme uyarısı veririmi?telefonu satıcam oyüzden sattığım kişi yanlışlıkla güncellemeyi kurarsa telefon brick olucak diye kaygım var

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Zaten linkteki de sammobile den alınan tur romudur. Satacaksanız orjinal 4.1 ile satın riske girmeyin.

 • bülent dedi ki:

  eyvallah kardeşim ,sıkıntısız ve ilk defa böyle bi işlem yaptım sayende,bugün gittim 30 tl istediler gb çevirmek için,ellerine saglık..

 • muzo dedi ki:

  sağol arkadaşım..

 • seytherahat dedi ki:

  Çok teşekkürler sanırım başarıyla tamamladım işlemi sayenizde. Tek bir sorum var: Telefon raminin şu an 555 mb olması normal midir? Herkeste böyle mi bende bir sorun mu oldu?

  • batuhan dedi ki:

   Normalde tel rami 768 mb’tir bunun 555 mb olması sistemde durdurulmayacak şeylerin kapladığı yeri gizlerler.

 • Yunus Emre dedi ki:

  Odin için root gerekli midir?

 • ismail dedi ki:

  abi benim telefonda cyanogenmod var nasıl kaldırırım lütfen yardım edermisin

 • Mustafa Tunç dedi ki:

  abi öncelikle Allah razı olsun fakat bi sorun var, dediklerini harfiyen yaptım. recovery mod çok basitleşmiş yani flashlama gibi seçenekler kalkmış. bu yüzden cyanogenmod türü romları telefona yükleyemiyorum. sana iki sorum var

  1. I8160XXLK6 sürümüne göre olan CWM(ClockWorkMod)’u sorunsuz bir şekilde nasıl yüklerim ?

  2. Orjinale dönüp CWM’yi yükledikten sonra Cyanogenmod türü bir rom yüklersem telefonun brick olma veya başka türlü zarar görme ihtimali var mı ?

  Ace 2 Gingerbread için çok iyi Jelly Bean için çok kötü. Ortası olarak bu tür romlara başvurmayı düşünüyorum. Lütfen en acil şekilde cevap verin. Bazı arkadaşlarım Galaxy Wonder’la Cyanogenmod sayesinde Clash of Clans türü oyunlar oynayabiliyor. Ki Ace 2 Wonder’dan daha gelişmiş bir telefon. Bu yüzden Cyanogenmod yüklemek istiyorum. Lütfen sorularıma yanıt bulun.

 • melih dedi ki:

  tmm abi yptım saol

 • melih dedi ki:

  Abi sn demişsin telefon açılınca *#272*IMEI numaranız* abi ne bu ve nasıl yaparız acil cvp lutfen

 • hamdi dedi ki:

  Kardes ruscayi yukledim ama turkce yazilimi yukleme bitince failled diyebir hata aliyorum telefon ruscada kaldi turkce yapip kullaniyorum ama google play dan uygulama indiremiyorum hata veriyor sanirim ruscayazilim yuklu olduguicin bana bi cevap yazarsam sevinirim

 • aykutt14 dedi ki:

  Kardes oncelıkle Allah senden razı olsun sayende kurtuldum su telefonun donmalarından yalnız bı problemım var su guncelleme bıldırımı sureklı bıldırımlerde duruyor bir kaldıramadım oradan yanlısıkla guncellemekten korkuom o bıldırımı ordan nsl sılebılırım kısa zaman ıcınde donebılırsen cok memnun olurum 🙂

  • seytherahat dedi ki:

   Yazılım güncelleştirme bölümündeki son seçeneği işaretlerseniz push bildirimleri gelmiyor, yani ortadan kalkması gerek sorununuzun.

 • FATİH İŞLER dedi ki:

  Ben jb den gby gb ye döndüm ses kısma ve ev tuşuna basarak açıyorum tekrar odin dowlading deliyor bunu nasıl düzeltebilirim yardım ederseniz sevinirim

 • emre dedi ki:

  batarya neden 80 olmalı ?

 • ERDEM dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN

 • Burak dedi ki:

  ARKADASLAR YARDİM EDİN ACE 2 TELEFONUNUZUN 2.3.6 DA RAM İ KAC MB USB BELLEGİ VE TELEFONUN HAFİZASİ KAC GB LUTFEN YANİT OLARAK YAZİN

 • emirsah19 dedi ki:

  hocam çok teşekkür ederim.Allah razı olsun

 • Burak dedi ki:

  Bide Bende Yükledikten Sonra İmei Numarası Sormadı Sorun Olur Mu

 • Burak dedi ki:

  Kardeşim Telefonu Çevirdim Ama Ram I 550 Mb Oldu Sadece Telefon Hafızası 1gb De Kaldı Sen Bana eski Haline Dönecektir Demiştin Neden Böyle Oldu. Bide Bu 4 mb Lık Güncelleme Yazılım Güncelleşitrmesi Mi Telefonu Brick Yapan Acill Cevap

 • Ahmet dedi ki:

  Kies bilgisayarima yuklenirken internete bagli degilsiniz diyor acil yardim

 • Burak dedi ki:

  1.4 mb Lık Güncelleme Sürüm Yüklenirken Mi Geliyor Yoksa Sürümü Yükledikten Hemen Sonra Mı
  2.4 mb Lık Güncelleme Her Zaman Mı Geliyor Yoksa 1 Kere Mi Hemen Cevaplarsanız Sevinirim.

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Sorunuzu anlayamadım. Yazılımı kurduktan sonra internete bağlıysanız güncelleme uyarıları bildirim çubuğuna gelir.

   • Burak dedi ki:

    Peki güncelleme sadece 1 kere mi geliyor bildirim çubuğuna yani hayır dediğimizde bir daha gelecek mi

 • OĞUZHAN dedi ki:

  yaptım .Gerek kalmadı teşekkür ederim

 • OĞUZHAN dedi ki:

  LÜTFEN YARDIM EDERMİSİN BİLGİSAYARA BAĞLI KBALO ÇIKTI VE EKRANDA PLEASE SELECT RECOVERY MODE İN kİES TRY AGAİN YAZIYOR NE YAPMMAMM LAZIM

 • OĞUZHAN dedi ki:

  ben odinle 4.1.2 ye yükseltmiştim ve türkçe yazılımı da kurmuştum. şimdi 2.3.6 ya dönerken türkçe yazılımı yüklerken odin sonuna kadar geliyo dolmuyo pass demiyo ne yapmam gerekir lütfen yardım eder misiniz?

 • Burak dedi ki:

  Bide abi ben kendim risk almak istemediğim için telefoncuya yaptiricam tahmini olarak ne kadar Tl ye yapar bunuda sormak istedim.

 • Burak dedi ki:

  Abi ben telefonu ilk aldigim gün 2.3.6 dan 4.1.2 ye cevirdigimde telefonun ram i 482 mb e düştü telefonun hafızası 1 gb a düştü tekrar 2.3.6 ya cevirirsem 4 gb telefon hafizasi ile 800 mb ram olur mu acaba hızlı cevap verirsen sevinirim

 • ONUR dedi ki:

  Türkiye yazılımına aynı sekildemi gecicez

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Önce rusya yazılımını yükleyip sonra Türkiye yazılımını kurun. İkisi arasında kurulum farkı var. Rusya yazılımı partition bölümlendirme yapıyor.

 • Onur dedi ki:

  şu 4 mb olan güncelleme kendiliğinden yüklenmiyor değil mi ? onay lazım yani kendi kendine olmaması için yapacak birşey var mı ve pc ye taktığımda telefonu kies görmüyor ?

 • Kaan dedi ki:

  ÖMER KARDEŞİM DEDİKLERİNİ YAPTIM 2.3.6 YA GERİ DÖNDÜM.ANCAK ŞİMDİ 4.1.2 YE GERİ DÖNMEK İSTİYORUM LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUN ?

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   4.1.2 sürümünden 2.3.6’ya döndükten sonra tekrar yükseltme yapmadım bu nedenle yanlış yönlendirmek istemem ama riskleri göze alıyorsanız kies ile yükseltmeyi deneyin.

 • muhammed" dedi ki:

  ben dosyaları şu an indiriyorum ama yinede aklımda bi soru var uzun süredir uğraştığım için.. acaba birkaç öneri verirmisiniz bu duruma. yorum yaparsanım memnun olurum..

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Önerim şudur yüklemeden sonra gelen güncellemeleri yapmayın. Kurulum aşamalarını olabilecek en detaylı şekilde anlattığım için zorlanmayacağınızı düşünüyorum.

 • İsmail dedi ki:

  Günlerdir uğraşıyorum. Tüm siteler boş. Gerçekten ALLAH razı olsun. Hakkını helal et. Denedim İlk seferde oldu.

 • yunus Erol dedi ki:

  Admin sana tek bir lafım var : Adamsın !!!

 • Halis dedi ki:

  Ömer faruk kardeşim benim galaxy ace 5830i telefonum var ben sürümümü 4.1.1 yapmıştım malum pişman oldum orjinal sürümü olan 2.3.6 ya dönmek istiyorum yardımcı olur musun lütfen

 • ACE2SEVER dedi ki:

  ömer kardeş tmm yapacam kies lemi yapıyım odin lemi

 • ACE2SEVER dedi ki:

  ÖMER KARDEŞ BEN KİES İLE GÜNCELLİYİCEM AMA KASARMI VEYA ŞARJI ÇOK YİRMİ VE ISINIRMI ONU MERAK EDİYORUM BEN KİES İLE YAPCAM ODIN MI İYİ KİES Mİ LÜTFEN CEVAP

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Güncelleyecekseniz kies ile yapın. Ama tavsiye etmem. Jelly bean telefonu çok ağırlaştırıyor.

 • ace2 dedi ki:

  abi ben su an rusya sürümünü attım ama ayarlarda geliştirici seçenekleri bulamıyorum

 • sezer dedi ki:

  S.A Ömer bey peki bu 4 mb lık güncellemeyi içeren rom yok mu telefonu satıcam satamıyorum benden sonra ki güncellemeyi kuracak diye.

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Şuan bu telefondan elimde olmadığı için bir yöntem öneremiyorum. Ama kiesle 4.1’e yükseltip satmak daha kolay olabilir.

 • ersen dedi ki:

  KARDEŞİM S.A. PASS YAZISI GELDİKTEN SONRA TELEFON TEKRAR BAŞLATILACAĞINDA SAMSUNG YAZISINDA TAKILI KALIYOR. NE YAPMAM LAZIM

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Birşeyi eksik veya yanlış yapıyor olmalısınız. Dikkatli olarak baştan yapın ve telefonunuzun i8160 olduğundan emin olun. Modeli bataryanın altında yazar.

 • Ahmet dedi ki:

  ace 2 ye 2.3.6 yükledim ve 4 mb lik güncelleme geldi yükledim brick oldu hem de full brick şu an telefon açılmıyor öldü gibi
  jTAG yapılması gerekiyor
  ne deyim Allah belasını versin bu romu yapanın !

 • ace2 dedi ki:

  Selamun aleyküm abi. ben son kısımı yani 22. basamağı pek anlamadım ya oraya kadar bir sorun yasayacağımı düsünmüyorum ama orasını yanlıs yaparım diye korkuyorum

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Akeyküm selam, 22. basamak en kolayı. Telefon yani arama yaptığın tuş takımından tuşlayarak yapacaksın. Önce *#06# yapıp imei numaranı bir yere not al daha sonra *#272*nol aldığın imei#* yap ve açılan pencereden Tur’u seç.

 • samet dedi ki:

  Ben jelly bean yüklicemde sıkıntı yaşayan varmı güncelleyince sorun oluyomu

 • ali dedi ki:

  ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ÖMER FARUK
  4.1.2 de çokkk kasıyordu 2.3.6 bin kat daha güzelmiş eskisinden sağolasın
  S.A

 • no fear dedi ki:

  selemun aleykum.Ben bu anlattıklarınızı yaptım telefon eski haline geldi ancak yazılım güncelleştirme ekranı geldi evet dedim telefon kapandı aynı dowload mode deki gibi birşeyler yüklemeye başladı snra kapandı bidaha açılmadı bende garantiye gönderdim anakartı değiştirmişer ve 4.1.2 yazılımını yüklemişler orjinal olmasına rağmen kasıyo hatta reset bile atıyo kendi kendine eğer tekrar aynı işlemi yaptığımda yazılım güncelleştirme ekranı gelirse hayır mı diyim??? acil cevap lütfen

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Aleykum Selam, Güncelleştirme hakkında kesin birşey söyleyemem. Elimde şuan bu telefondan yok bu nedenle deneyemedim. Ama siz tedbirli olup güncelleştirmeleri kurmayın.

 • FATİH dedi ki:

  TELEFONU KİES LE BAGLAYINCA PC YE OLUYO SARI RENKLI CIKIO AMA BILGISAYARA BAGLI OLDUGUNDA MI YAPACAZ BU ISLEMI YOKSA AYRI BI SEY YAPILMASI MI GEREKIYOR ?

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Kies bilgisayarınızda yüklüyse telefondan usbb hata ayıklamayı açın sarı renkli olacaktır. Tabi usb ile bilgisayara bağlıyken.

   • FATİH dedi ki:

    eyvallah tesekkur ederim ama ben usb hata ayıklama secenegını secmeden sarı renklı oluyo saten ?

   • çakal kurt dedi ki:

    kasma yapıyorsa google play store nova launcher indirin ve girin ona orda arkaplan saydamlığı yazıyor onusonuna kadar getirin kasma donma ve şarj sorunu bitiyor

 • fatih dedi ki:

  PEKİ ID COM YAZAN YERİ SARI RENKLI OLMASI İÇİN NE YÜKLEMEMİZ VEYA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR ACIL CEVAP BEKLIORUM TESEKKURLER…

 • çakal kurt dedi ki:

  jelly bean nasıl gelecek omer bey lütfen cevap bekliyorum lütfen

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Bu yazımda Jelly bean yüklemesini değil Jelly bean yüklemiş olanlar için tekrar gingerbread’a geri dönmesini anlattım. Jelly bean yükleyecekseniz samsung kies üzerinden yapabilirsiniz.

 • alii dedi ki:

  KARDEŞ 3. ADIMDA 2 TANE DOSYA MI İNDİRİYOZ BİDE 6. ADIMDA

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Hayır her ikisinde de 1 dosya indirilecek. Kafa karışıklığı olmasın diye düzelttim.

 • alii dedi ki:

  bide telefon kullanılmaz hale gelirmi garanti dışı kalırmı

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Bataryanın altında modeli yazar GT-i8160 ve GT-i8160L diye bunu dikkate alacaksınız. Eğer yanlış versiyon yüklerseniz telefon kullanılmaz hale gelebilir.

 • Alii dedi ki:

  kardeş linki ne zaman atacan ı8160L

 • kadir kılıç dedi ki:

  YAPTIM MUKEMMEL HIZLANDI TELEFONUM KARDESIM ISIN GUCUN RAST GELSIN ALLAH TUTTUGUNU ALTIN ETSIN CANIM ARKADASIM COK SAOL

 • can dedi ki:

  ALLAH AŞKINA LİNKLERİ YENİLE İNMİYORRRRRRRRRR

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Hotfile kapandığı için i8160L versiyonu linki kaldırıldı. Yüklenince yine eklenecektir. Diğer linkler sağlam.

 • can dedi ki:

  verdiğin dosyalar indirilmiyor yenilesen?

 • Masqe dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bende jb yükledim hiç bir şekilde memnun kalmadım ben gb dönmek istiyorum fakat brick olmasından korkuyorum bu işlemi yapan arkadaşlar sorunsuz telefonunu kullanabiliyor mu? Lütfen acil cvb verebili misiniz teşekkür ederim

  • adam adam dedi ki:

   arkadaşlar kasma yapıyorsa 1 gün bataryayı sökün ve telefonu soguk bir yerde /100 garanti düzeliyor …

 • adam adam dedi ki:

  ace 2 sarjı fulle wifi aç yada mobil veri aç 2 gün telefonu hiç elleme ve jb geldi.. ben yaptım oldu yapın sizde haber bekliyorum

 • ace 2 türkey dedi ki:

  duyuru ben adam adamın dedigini yaptım gerçekten o bir uzman bir kişi ha birde s2 jb gelmeyecek en güzeli ace 2 i8160 kardeşler ace 2 aldım çok güzel

 • adam adam dedi ki:

  arkadaşlar bende 1 ay önce ace 2 aldım ben telefoncuya sordum 4.1 jb gelecekmi diye bana wifi aç ve internet modeminin yanına 2 gün koy dedi güncelleme çıkmış ace 2 kullanıcaları yapın dediğimi yüzde yüz garenti yannız ace 2 i8160l kullanıcıları sakın yapmayıntelefon bir daha açılmıyor.. sadece ace 2 i8160 a gelecek uyarı şarzınız dolu olsun yoksa telefonunuz kasma donma yapabilir ..

 • Şeref ŞENER dedi ki:

  Hocam çok saol hiç sıkıntı çıkarmadı.
  Problem olur diyenler hiç tereddüt etmeyin.

 • burak dedi ki:

  kardeşim ilk başta hata ayıklama raporunu ayıkla seçmeyi unutmuşum nasıl düzelir bu acill yazarmısn

 • burak dedi ki:

  kardeş dediğn herşyi yaptm wipe data seçenekleri gelmeden tel açılıyo pin soruyo yazıyorm açılıyo ekran kilidni açıyorm yine pin soruyo ve bu hep böle tekrar ediyo

 • Meryem dedi ki:

  Rusça yazılım yükledim fakat türkçe yazılımı yükleyemiyorum.
  Enter CS for MD5..
  Check MD5.. Do not unplug the cable..
  Please wait..
  I8160XXLK6_I8160OJVLH1_HOME.tar.md5 is valid.
  Checking MD5 finished Sucessfully..
  Leave CS..
  All threads completed. (succeed 0 / failed 0)
  Uyarısı veriyor. yardım edebilir misiniz?

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Rusça yazılımı yükledikten sonra Usb Hata Ayıklamayı (usb debugging) etkinleştirirseniz büyük ihtimal sorununuz çözülür.

   • Meryem dedi ki:

    USB Hata Ayıklama etkin durumda iken yaptım işlemi. hatta rusçadan sonra sağ taraftan dili seçtim türkçe olarak. ayarlara giriş yapıp hata ayıklama modunu etkinleştirdim. Başka neden olabilir sizce?

 • Cuma dedi ki:

  Kardeşmm allah razı olsun senden L sürümü için de yapmşssın cihazımı kaç aydır jb da donarak kullanyodum aramadıgım form kalmamıştı allah razı olsun senden

 • üzeyir dedi ki:

  hocam custom rom yüklemeyi anlatırmısın ?

 • ümit çoban dedi ki:

  dostum gerçekten emeğine sağlık. Çok büyük bir iyilik yapmışsın. Tekrar çok teşekkür ederim.Allah senden razı olsun

 • Oğuzhan Esen dedi ki:

  Oncellikle merhaba. 1 hafta once telefonuma kies aracılığıyla JB 4.1.2 yukledim icinde whatsapp-facebook-top eleven-clash of clans gibi uygulamalar var ve telefonum da acaip sekilde kasmalar ve donmalar oluyor. Yuklemenizi tavsiye etmem 2.3.6 ya devam

 • cem dedi ki:

  benim telefona atcam 2.36 ama telefonu hata ayıklama moduna alıyorum kapatıyorum orta tus ile ses kısmaya aynı anda basmama ragmen ekran gelmiyor sorun nedir ?

 • Barış dedi ki:

  Kardeş helal olsun. Bu kadar şeyi, detayı nereden öğreniyorsunuz ve uyguluyorsunuz imreniyorum. Teşekkür ederim. Telefonumu tekrar eski haline getirebildim. Fakat bir hatırlatma yapmak isterim çünkü ben o aşamada çok bocaladım, “Menü-Ayarlar-Geliştirici Seçeneklerinden USB Hata Ayıklama” seçeneğini işaretleme adımında Rusça ile bayağı uğraştım ve nereden yapacağımı çok zor buldum. Bu tarz bir durumla karşılaşılmaması için yapılması gerekeni yazarsanız çok süper olur diğer kullanıcılar için. Sonsuz teşekkürler.

 • biyoben dedi ki:

  sagol kardesim ellerine saglık…

  tum işlemi yaptıktan sonra gelen güncellemeyi kurdum hata vermedi. bilginize.

 • Nihat dedi ki:

  Hocam Fail hatası alıyorum starta bastıktan sonra ve de telefon downloading yazısında kalıyor… Lütfen acil çözüm bekliyorum

 • Samet dedi ki:

  Kardeşim çok saol 4.1.2 sürümünden kurtuldum sonunda 😀 senn sayende çok kasıyordu şimdi adama benzedi senin gibilerde olmasa napardık kardeşim 🙂

 • Serhat dedi ki:

  Öncelikle Selamün Aleyküm.
  Kardeşim senin dediğin herşyi sırasıyla yapıyorum FAİL hatası veriyor odinde
  sebebi nedir.

 • efe arda dedi ki:

  sa üstad benim telefonumm ı8160L sürümü bu düz olan sürümün dosyaları uymuyo benim tele ı8160L sürümü için 3 parçalı rom gb da dönmek için çok aradım ama bulamadım yardımcı olursanız çokk makbule geçer 🙁

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Aleykum selam. Sizin telefonun dosyaları bende var. Akşam evdeki pcden konuya ekleme yaparım.

 • ugur dedi ki:

  tamam sorun sadece ses kısma + orta ev tusuna basmammış açma tusuna basmadım 😀

 • ugur dedi ki:

  herseyi indirdim bismillah dedim başlıcam
  ama ses kısma + orta ev tuşuna basılı tutarak telefon bir türlü açılmadı??
  yardım edersenız sevınırım sebebı nedir

 • gokhan dakak dedi ki:

  Abi telefoncuya versem yaparmi.bide ben yapamdim

 • Ahmet dedi ki:

  KARDEŞ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN …

 • mustafa yldrm dedi ki:

  Kardesim suanda. Jelly beandYim ve alah belami versin gecmez olaydim jelyye arkadaslar bende galaxy ace 5830İ var ve arama yapinca mobil aga erisemiyo diyp odin le eski haline getirecektim ama telefonu download aldim pc okumuyo o samsum kies midir pnuda ykledim olmadi Ve hala bu sekildeyim alah icin nolursunuz yardim edin bilsem yklemezd daha 1ay olmadi alali garanti var ama adam bu seklde gorurse garantisi yanacak lutfen arkadaslar yardimmm lutfen

 • Oktay dedi ki:

  şu soruna acil bi cevap verebilir misiniz samsung yazısı gelip kalıyor açılmıyor acil yardım..

 • Oktay dedi ki:

  kardeşim dedigin herşeyi yaptım fakat telefon açılma ekranında kalıyo neden anlayamadım bi yardım edin allah için nolur galaxy ace 2 yazıyo kalıyoo

  • Murat dedi ki:

   Merhaba Oktay bey ve bu sorunu yaşıyanlar tekrardan kies ile yeni versiyona geçmeyi denedinizmi?

   Lütfen kies ile veya odin ile 4.2.1 sürümüne yükseltin daha sonra tekrar 2.3.6 ya geçmeyi deneyin.

 • Oktay dedi ki:

  peki sadece download modunda odine baglanlıyabiliyor mu? simdi garantiye versem 4.1.2 yapcak sinirimi bozcak bari boyle deniyeyim de olursa olur olmassa artık bakacaz

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Samsung sürücüleri kuruluysa odine bağlanır. Kiesi kurarsanız samsung sürücüleri de kurulmuş olur.

 • Oktay dedi ki:

  dedigin herşeyi yaptım oldu çalıştı başlangıçta telefonun dili rusçaydı ben onu türkçe yaptım neyse 272 imei tuşladım tur seçenegi yoktu ayrıca uygulamalar rusça oldugu dikkatimi çekti bunu nasıl düzeltebilirim

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Daha sonra Türkiye yazılımını indirip kurarsan sorun kalmaz. Konuyu dikkatli okursanız sadece rusya yazılımı kurmayla bitmediğini göreceksiniz.

   • Oktay dedi ki:

    peki rus uygulamalarını kaldırmam için ne yapmam gerekli

    • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

     ANDROID 2.3.6 ORJİNAL TÜRKİYE YAZILIMI yazan yerden linki tıklayarak indirin ve 14. aşamadan sonrasını yaparak Türkiye yazılımını kurun. O zaman rusya uygulamaları da kalkmış olacaktır.

     • Oktay dedi ki:

      bak simdi kardeşim ben başımdan geçen olayı anlatıyım sen beni ozaman anlarsın benim telefon 2.3.6 ydi ben bunu 4.1.2 yükselttim sonra düşürmeleri için garantiye verdim ama yapmadılar sonra ben başka bir siteden bişey buldum denedim telefonum başlangıç ekranında kaldı telefon açılmıyor sadece download moduna alıyor peki ben bunu şimdi download moduna alsam telefonu odinle dediklerini yapsam telefonuma bişeyler olur mu acil yardım bişeyler olur mu derken daha mı kötü olur düzelir mi yoksa garantiye mi yollayıyım

     • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

      Sizin yazdıklarınız aynen benim başıma geldiği için araştırıp bu yazıyı hazırladım. Herşeyi dikkatli bi şekilde yapabilirseniz telefonunuz orjinal 2.3.6 yazılımına döner. Ama bu yazılım atma işlerinde her zaman risk vardır. Olabilecek her türlü problemde sorumluluk almam. Amacım nasıl hallettiğimi benimle aynı sorunu yaşayanlara paylaşmak. Telefoncuya verseniz bile aynı şeyi yapacaktır. Bilinen başka bi yol yok.

 • meksikalı dedi ki:

  ömer kardeşim senden allah razı olsun .ya bi hatayaptım jealy bean yükledim yüklemez olaydım telefon kasmaktan ve donmaktan başka bi işe yaramıyodu yemişim 624 mb remi hiç geregi yokmuş ben kimseye tavsiye etmem jealy beani yükledim gördüm leş ötesi bi yazılım..arkadaşlarda korkmadan yükleyebilir ben fazla anlamama ragmen yazılanları takip ederek yükledim rahat olun bi sorunda çıkmıyo yüklerken korkmayın..bu arada ömer kardeşim ileride bi sorun çıkartabilirmi bu yazılım ..tek sorum bu yanıtlarsan sevinirim ..şimdiden çok teşekkürler..

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Telefona gelen güncellemelerin sorun yapıp yapmayacağını garanti edemem ama şahsi fikrim sorun olmaz.

 • Hüseyin dedi ki:

  Teşekkürler.

 • özkan dedi ki:

  peki işlemden sonra fabrika ayarları yapsak sıkıntı olurmu yani jelybean a dönmez inşallah

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Kalıcı olarak 2.3’e dönmüş olursunuz. Siz yüklemedikce jellybean’e dönmez.

 • aykut dedi ki:

  dostum bu 10- dan sonrakı resımde gosterılıyo mavi yazılar onu nasıl yapıyoruz

 • starlice38 dedi ki:

  ömer faruk kardesim allah razı olsun senden. ama bu dedigin dosyaları indirdim ruz room zip. den cıkart dedigimde CODE_GT diye baslayan dosya bozuk diyor ve bozuk oldugu içinde gb ye dönemiyorum kafayı yemek üzereyim allah askına yardımcı olsun birisi artık ya. bu jb cıldırttı beni kaç gündür yaa :(((

 • Tugce dedi ki:

  Telefonumu kies ile jb surumune yukseltmistim. Simdi odin ile gb ye donsem sorun cikarmi???

  • Batuhan dedi ki:

   Tugce bence gb Daha iyi (hızlı,Ve ayrıcaa Kasmıyor ) Gb odin den yükleyebilrsn Jb Hiç tavsiye etmem…

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Sorun çıkmaz. Bu konuda anlattıklarım jb den gbye dönmek için.

 • batuhan dedi ki:

  Herseyi sorunsuz yukledim Kardeşim. Ama nedense Hattım Açık oldugu halde Kimse Ulasılamıyor Hat: Vodafone Bi çözüm Bul Lutfen Kardeş

 • ismail dedi ki:

  selamunaleykum ömer kardeşim benim bir sıkıntım var rusça yazılımını yükledim sonra türkçe yazılımı yüklerken hata verdi yükleyemedim telefonun dili rusçada kaldı usb ayıklama modunu da bulamıyorum fail diye hata veriyor yardımcı olursan sevinirim

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Aleyküm selam, telefon kapalıyken sırasıyla ses açma + orta ev tuşu + açma kapama düğmesine basın android logosunu görünce elinizi çekin. Android recovery açılacaktır bu ekranda ses tuşlarıyla wipe data/factory reset yazan yere gelip orta ev tuşuyla seçin daha sonraki ekranda aynı şekilde yes – delete all user data yazını seçip işlem bitince reboot system now yazısını seçerek telefonu yeniden başlatın. Açılışta Türkçeyi seçerek işlemlerinize devam edebilirsiniz.

 • ferhat dedi ki:

  ARKADASLAR BU YÜKLEME İŞLEMİNDEN SONRA CSC KODU AFRİKA ADIYLA KAYITLI KALIYO OYÜZDEN KİES GÜNCELLESTİRMELERİNİ DESTEKLEMİYO… *#272*IMEI KODU# BUNU TUŞLADIKTAN SONRA GELEN EKRANDA TÜRKİYEYİ SECİNCE SORUN DÜZELİYO…DOSYALARINIZI YEDEKLEYİN ORJİNAL AYARLARINA DÖNÜYO

 • ferhat dedi ki:

  tur yazılımını rar dan ckarınca ayriyetten SS_DL.dll dosyası da cıkıo onu ne yapcz…..bide ben bu işlemleri uyguladım… sonradan format attım..formattan sonra dili yabancı oldu sonra türkceyi sectm..format atınca tur yazılımı gdyomu nye dili değişiyo..bide biriyle knusurken sesler kesilio teli kulağmdan cekince ekran ısığı yanıyo ozaman ses gelyo nye boyle oluyo yazılımda hata mı var

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Rusya yazılımından sonra Türkiye yazılımını kurarsan yaşadığın sorunlardan kurtulursun.

 • Ebubekir dedi ki:

  Allah razı olsun kardeş.

 • ferhat dedi ki:

  bu işlemleri yaptıktan sonra ımeı sorunu olurmu

 • zafer dedi ki:

  SELAM ÜN ALEYKÜM. 3-4 HAFTA ONCE 8160 TELEFONU ALDIM. BU TÜR KONULARI PEK FAZLA BİLMEM. ANDROIT 4 GÜNCELLEMESİ DİYE KUTUDA YAZIYORDU. İNTERNETTEN BAKTIM YAPILAN YORUMLAR ENİ KORKUTTU. SAMSUNG SİTESİNE BAKTIM GUNCELLEME CIKMIŞ KİESTEN. KARARSIZ KALDIM YÜKLEMEYE. BENİ YEĞEN YUKLE AMCA EĞER PROBLEM OLSA TELEFONDA ANDROIT 4 GÜNCELLEMESİ YAZARMI, YA DA İNTERNET SİTESİNDE DİYE. DÜN AKŞAM ANDROIT 4 Ü YÜKLEDİM. HİÇ BİR SORUN OLMADI. ŞU ANDA TELEFON GAYET NORMAL. HIZLI EXTRA OZELLİKLER GELMİŞ. INSALLAH İLERİDE BİR SORUN ÇIKMAZ.

  • zafer dedi ki:

   EVET 1 HAFTA 10 GÜN SONUNDA TELEFONUMDA YAVAŞLAMALAR OLDU. DEMEKKİ JELLY BEAN BU ELEFONLARA AGIR GELİYOR.

 • kadir dedi ki:

  kies ile 2.3.6 ya dönebilirmiyiz

 • kadir dedi ki:

  türkiye yazılımı ve rusya yazılımı indiremedim

 • ömer dedi ki:

  aynı anlatıldığı şekilde kurdum sorun çıkmadı cihaz çok hızlandı.Allah razı olsun.teşekkürler.

 • mithatcan akkoç dedi ki:

  ömer faruk kardeşim Allah senden razı olsun. telefonuma jellybean yüklemiştim internetten oyun indirdim assassin s creed altair chronicles i indirdim işte jellybeanda ilk bölümü bitirdikden sonra telefon önce titreşiyordu sonra hemen kapanıyordu oyun ama gingerbread a sayende geri döndüm şimdi oyunu bildiğin bitirmek üzereyim.bidaha asla jellybean yüklemem telefonuma çok teşekkür ederim iyiki varsın. 🙂

 • hasan sarı dedi ki:

  kies i bilgisayaramı telefona mı indiricez

 • volkan dedi ki:

  Abi bende galaxy ace 5830i var ona da denesem olur mu.

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   S5830i de zaten android 2.3 var neden deneyeceksin. Eğer bu konuda anlatılanları yaparsan telefonun kullanılmaz hale gelir.

 • yasin dedi ki:

  anlatılan işlemden sonra 4 mb lık güncelleme geliyormu? gelip yüklersek neden brick olur anlayamadım? sonuçta orjinale çevirmemişmiydik?

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Kendi telefonuma kurmadığım için güncelleme gelmeden önce telefonu teslim ettim. Denemediğim için garanti edemem.

   • fatih dedi ki:

    Gb’ye döndükten sonra sık,sık güncellemeyi yükleyin bilgisi geliyordu bende kies üzerinden yükleme yaptım ve brick olmadı gayet iyi çalışıyor

 • Ali Umut dedi ki:

  kardeşim ben bu dediğin gibi yapmayı düşünüyorum ancak 2 sorum var öncelikle telefon garanti dışı kalır mı birde gösterdiğin gibi yaparsak 4 mb güncelleme gelir mi sende geldi mi şimdiden teşekkürler

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Normal şartlarda bu işlem garanti dışı bırakır ama garanti dışı kaldığına dair bir iz olmayacağı için garanti sorun olmaz diye garanti veremem. 4mb güncellemeyi yapmadım. telefon bana ait değildi.

 • OGÜN BAŞER dedi ki:

  Ace 2 de 2,3,6, geri yükleme işleminden sonra telefon tekrar açılmazsa ne yapılabilir. tekrar teli çalıştırmak mümkünmüdür.

  • Ömer Faruk Bodur dedi ki:

   Download moda alıp tekrar 4.1.2 yükle sonra konuda anlatılanları baştan yaparsan sorun hallolur.

 • Emrullah AS dedi ki:

  kardeşim allah razı olsun sen den cok uzun süredir bunla ugrasıyom kurdum eskisi gibi olduu cok tesekkür ederim emegıne saglıkkk

 • ilker dedi ki:

  benim telefon hıdden yazısında takıldı ne yapacam acillllllll

 • emrah dedi ki:

  bu işlemleri yaptıktan sonra sakın 4 mb olan güncellemeyi yapmayın telefonunuz brick olur ve bir daha açılmaz

 • Emre dedi ki:

  Öncelikle Selamün Aleyküm;
  Ömer Kardeşim Sağol Çok İşime Yaradı…
  Birçift Lafım Var..

  Sayın Okuyucular Bu İşlemi Yaparken Eğer ki :
  Firmware upgrade encountered an issue.Hatası
  Hatası Alıyorsanız Ve Download Modun’da iken Odin Bağlanmıyorsa..
  Kies’i İndirip Kurun Ve Kurulum Biitkten Sonra Telefonu Download Modundayken Biligsyara Bağlayıp
  Telefonun Driverlarının Yüklenmesini Bekleyin Yüklendikten Sonra odin de gözükecektir ama tek seferlik.. 😀 sonra usb yi çıkarın tekrar takın odinde gözükmeyecektir…:D
  ve sonra usb yi cekip görev yöneticisini açın arkaplan işemlerinden kies i kapatın (Windows 8)
  windows 7 için görev yöneticisinden 2. ci sekmeye gelin ve oradan kies.exe yi görevi sonlandır yapın…
  ve kabloyu takın… tamamdır odinde gözükecektir tel…. 😀

 • irfan dedi ki:

  Teşekkürler çok işime yaradı 😀

 • Beytullah dedi ki:

  Ömer Faruk kardeşim sanırım bu anlatımı sen yaptın sana söyleyecek 1-2 sözüm var sana bunu borçluyum. Allah Senden Razı Olsun. Allah Ne Muradın Varsa Versin. Senin sayende logo ekranında donup kalan telefonumu düzeltim canavar gibide çalışıyor. Buradan da bu yazıyı okuyan arkadaşlara seslenmek istiyorum sakın ha diyim Samsung Galaxy Ace 2 GT-I8160 (Android 2.3.6 Gingerbread) kullanıcıları sakın diyim Jelly Bean filan yüklüyüm demeyin yükledim 1.5 gün kullandım şarjı acayip yiyor ondan sonra zaten telefonumda 5-6 uygulama yüklü inanılmaz derecede kasıyor oyunları donduruyor ben kendi yaşadığım sorunları yüklemeden önce bir kaç internet sitesinde daha okudum ama yüklemeyi bilmiyorlar dedim inanmadım ama sakın diyim 4.1.2 Jelly Bean güncellesini özellikle Odin ile Elle yüklemeyin Tabii Kies üzerinden geldiğinde durum farklı olur mu bilemem. Ama tekrar sayfayı yapanlara Teşekkürlerimi iletmek istiyorum son olarak sakın diyim bu işlere bulaşmayın bende ucuz yırtım.
  Herkese Hayırlı Sahurlar…

Leave a Comment

*